ponedjeljak, 28. kolovoza 2017.

Šta je LAN (lokalna mreža)?



Lokalna mreža (LAN) obezbeđuje mrežnu sposobnost za grupu računara u neposrednoj blizini, kao što je u poslovnoj zgradi, školi ili kući. LANovi se obično grade tako da omogućavaju dijeljenje resursa i usluga poput datoteka, štampača, igara, aplikacija, e-pošte ili pristupa internetu.
Višestruke lokalne mreže mogu biti samostalne, isključene sa bilo koje druge mreže ili se mogu povezati sa drugim LAN-om ili WAN-om (poput Interneta).
Tradicionalne kućne mreže su pojedinačni LAN-ovi, ali je moguće imati više LAN-a unutar kuće, kao ako je mreža za goste podešena .

Tehnologije koje se koriste za izgradnju LAN-a

Savremene lokalne mreže uglavnom koriste Wi-Fi ili Ethernet za povezivanje svojih uređaja zajedno.
Tradicionalni Wi-Fi LAN upravlja jednim ili više bežičnih pristupnih tačaka na koje se uređaji povezuju sa signalnim opsegom. Ove pristupne tačke zauzvrat upravljaju mrežnim saobraćajem koji prolazi do i sa lokalnih uređaja i takođe može povezati lokalnu mrežu sa vanjskim mrežama. Na domaćem LANu, bežični širokopojasni ruteriizvršavaju funkcije pristupne tačke.
Tradicionalni Ethernet LAN se sastoji od jednog ili više čvorišta , prekidača ili tradicionalnih rutera koje pojedinačni uređaji povezuju preko Ethernet kablova .
I Wi-Fi i Ethernet omogućavaju direktno povezivanje uređaja (npr. Peer to peer ili ad hoc veze), a ne preko centralnog uređaja, iako je funkcionalnost ovih mreža ograničena.
Iako se Ethernet i Wi-Fi obično koriste u većini preduzeća i domova, usled low cost-a i brzine, LAN se može postaviti sa fiberom ako se može pronaći dovoljno razloga.
Internet protokol (IP) je daleko pretežni izbor mrežnog protokola koji se koristi na LAN mrežama. Svi popularni mrežni operativni sistemi imaju ugrađenu podršku za potrebnu TCP / IP tehnologiju.

Koliko je veliki LAN?

Lokalna mreža može sadržavati bilo gdje sa jednog ili dva uređaja do više hiljada. Neki uređaji kao što su serveri i štampači ostaju trajno povezani sa LAN-om, dok se mobilni uređaji poput prenosnih računara i telefona mogu pridružiti i napuštati mrežu u različitim vremenima.
Obe tehnologije koje se koriste za izgradnju LAN-a, a takođe i svrhu određuju njenu fizičku veličinu. Lokalne mreže Wi-Fi, na primer, imaju tendenciju da budu veličine u zavisnosti od površine pokrivanja pojedinačnih pristupnih tačaka, dok Ethernet mreže imaju tendenciju da pokrivaju rastojanje koje pojedini Ethernet kablovi mogu pokriti.
Međutim, u oba slučaja, LAN-ovi se mogu proširiti tako da pokrivaju mnogo veća rastojanja ako je potrebno skupi više pristupnih tačaka ili prekidača.
Napomena: Ostale vrste područja mogu biti veće od LAN-a, poput MAN-ova i CAN-a.

Prednosti lokalne mreže

Postoji mnogo prednosti za lokalne mreže. Najočigledniji je, kao što je već pomenuto, da se softver (plus licence), datoteke i hardver mogu deliti sa svim uređajima koji se povezuju na LAN. Ovo ne samo da olakšava stvari, već i smanjuje troškove kupovine višekorisnika.
Na primjer, preduzeće može izbjeći kupovinu štampača za svakog zaposlenog i računara postavljanjem LAN-a za dijeljenje štampača na celoj mreži, što omogućava više od jedne osobe koja je štampa na njega, faks stvari, dokumente za skeniranje itd.
Pošto je razmjena važna uloga lokalne mreže, jasno je da ova vrsta mreže znači bržu komunikaciju. Ne samo da se datoteke i drugi podaci mogu dijeliti mnogo brže ako ostanu u lokalnoj mreži umjesto da prvi put dođu do interneta, ali komunikacija od tačke do tačke može biti podešena za bržu komunikaciju.
Takođe, u ovoj belešci, dijeljenje resursa na mreži znači da postoji centralna administrativna kontrola, što znači da je lakše vršiti promjene, nadgledati, ažurirati, rešavati probleme i održavati te resurse.

LAN Topologies

računarska mreža topologija je osnovna struktura komunikacije za komponente LAN.
Oni koji dizajniraju mrežne tehnologije smatraju topologije, a njihovo razumevanje daje dodatni uvid u to kako mreže funkcionišu. Međutim, prosečan korisnik računarske mreže ne mora znati mnogo o njima.
Autobusi, prstenovi i zvijezde topologije su tri osnovne forme koje poznaju većina umreženih pismenih ljudi.

Šta je LAN party?

LAN party se odnosi na tip multiplayer računarskih igara i društvenog događaja na kojem učesnici donose sopstvene računare i grade privremenu lokalnu mrežu.
Pre nego što su sazrevane usluge igre zasnovane na oblaku i internet igrice sazreli, LAN partije bile su neophodne za povezivanje igrača za podudaranje sa prednostima brzih, nisko-latentnih veza za podršku tipovima igara u realnom vremenu.

Šta je mreža širokog područja (WAN)?



WAN (širokopojasna mreža) je komunikaciona mreža koja obuhvata veliku geografsku oblast, kao što je u gradovima, državama ili zemljama. Oni mogu biti privatni da povezuju delove preduzeća ili mogu biti više javni da povezuju manje mreže zajedno.
Najlakši način da razumete šta je WAN razmišljati o internetu u cjelini, što je najveći svjetski WAN. Internet je WAN jer putem korištenja ISP-ova povezuje  mnogo  manjih lokalnih mreža (LAN) ili mreža metroa (MAN).
U manjoj mjeri, preduzeće može imati WAN koji se sastoji od usluga oblaka, njegovog sjedišta i manjih filijala. WAN u ovom slučaju bi se koristio za povezivanje svih tih dijelova poslovanja zajedno.
Bez obzira na to kako se WAN priključuje zajedno ili koliko su dalje odvojene mreže, krajnji rezultat je uvek namijenjen omogućavanju različitim manjim mrežama sa različitih lokacija da komuniciraju jedni s drugima.
Napomena:  Kratica WAN se ponekad koristi za opis bežične mrežne mreže, iako je najčešće skraćena kao WLAN .

Kako su WAN povezani

Pošto WAN-ovi, po definiciji, pokrivaju veću udaljenost od LAN-a, ima smisla povezivanje različitih dijelova WAN koristeći  virtuelnu privatnu mrežu (VPN) . Time se obezbeđuje zaštićena komunikacija između lokacija, što je neophodno s obzirom da se prenošenje podataka odvija preko interneta.
Iako VPN-ovi pružaju razumne nivoe sigurnosti za poslovne potrebe, javna internetska veza ne obezbeđuje uvijek predvidljive nivoe performansi koje može poslužiti posebna WAN veza.
Zbog toga se kablovi optičkog kabla ponekad koriste za komunikaciju između WAN veza.
X.25, Frame Relay i MPLS
Od 1970-ih godina, mnogi WAN-ovi su izgrađeni koristeći tehnološki standard nazvan X.25 . Ovakve vrste mreža su podržavale automatizovane mašinerije, sisteme transakcija kreditnih kartica i neke od ranih onlajn informativnih servisa kao što je CompuServe.
Starije X.25 mreže su koristile veze sa dial-up modemom od 56 Kb / s  .
Frame Relay  tehnologija je kreirana da pojednostavi X.25 protokole i obezbedi jeftinije rešenje za širokopojasne mreže koje su potrebne za rad sa većom brzinom. Frame Relay je postao popularan izbor za telekomunikacione kompanije u Sjedinjenim Državama devedesetih, naročito AT & T.
Multiprotocol Label Switching (MPLS) je napravljen kako bi zamenio Frame Relay poboljšanjem podrške protokola za obradu govornog i video saobraćaja, pored normalnog saobraćaja podataka. Karakteristike  kvaliteta usluge (QoS) MPLS-a bile su ključne za njegov uspeh. Tzv. Mrežne usluge "triple play", izgrađene na MPLS-u, povećane su u popularnosti tokom 2000-ih godina i na kraju zamenile Frame Relay.
Zakupljene linije i Metro Ethernet
Mnogi biznisi počeli su koristiti   WAN mreže zakupljene linije sredinom devedesetih, pošto su internet i internet eksplodirali u popularnosti. T1 i T3 linije  često se koriste za podršku MPLS ili internet VPN komunikacije.
Mogućnosti Ethernet veze na daljinu, takođe mogu se koristiti za izgradnju namenskih širokopojasnih mreža. Iako su mnogo skuplji od internetskih VPN-ova ili MPLS rešenja, privatni Ethernet WAN-ovi nude veoma visoke performanse, a linkovi su tipično ocenjeni na 1 Gbps u poređenju sa 45 Mbps tradicionalnog T1-a.
Ako WAN kombinira dva ili više tipova povezivanja, kao ukoliko koristi MPLS kola kao i T3 linije, može se smatrati hibridnim WAN-om . Ovo je korisno ako organizacija želi da obezbedi isplativ način za povezivanje svojih ogranaka zajedno, ali takođe ima brži način prenošenja važnih podataka ako je potrebno.

Problemi sa mrežama širokog područja

WAN mreže su mnogo skuplje od domaćih ili korporativnih intraneta .
WAN-i koji prelaze međunarodne i druge teritorijalne granice spadaju pod različite pravne nadležnosti. Sporovi mogu nastati između vlada nad vlasničkim pravima i ograničenjima korištenja mreže.
Global WAN-ovi zahtevaju korištenje podvodnih mrežnih kablova za komunikaciju na kontinentima. Podmorski kablovi podležu sabotažama, a takođe i nenamernim pauzama od brodova i vremenskih uslova. U poređenju sa podzemnim kopnenim vodovima, podvodni kablovi imaju tendenciju da traju mnogo duže i koštaju mnogo više za popravku.