nedjelja, 27. kolovoza 2017.

Centralna procesna jedinica (CPU)




Centralna procesorska jedinica (CPU) je komponenta računara koja je odgovorna za tumačenje i izvršavanje većine komandi sa drugog hardvera i softvera računara.
Sve vrste uređaja koriste CPU, uključujući desktop, laptop i tablet računare, pametne telefone ... čak i televizor na televizoru sa ravnim ekranom.
Intel i AMD su dva najpopularnija proizvođača CPU-a za desktop, laptop i server, dok su Apple , NVIDIA i Qualcomm veliki proizvođači pametnih telefona i tableta.
Možete videti različita imena koja se koriste za opis CPU-a, uključujući procesor, računarski procesor, mikroprocesor, centralni procesor i "mozgovi računara".
Računarski  monitori  ili čvrsti diskovi  ponekad se pogrešno nazivaju CPU, ali ovi delovi hardvera služe u potpuno drugačijim svrhama i na ni na koji način nisu isti kao i CPU.

Kakav CPU izgleda i gde se nalazi

Savremeni CPU je obično mali i kvadratni, sa mnogo kratkih, zaobljenih, metalnih konektora na donjoj strani. Neki stariji procesori imaju igle umesto metalnih konektora.
CPU se direktno priključuje na CPU "utičnicu" (ili ponekad "slot") na matičnoj ploči . CPU je umetnut u socket pin-side-down, a mala poluga pomaže u obezbeđivanju procesora.
Posle kratkog vremena, savremeni procesori mogu postati vrlo vrući. Da bi se pomoglo rasipanju ove vrućine, skoro je uvek potrebno postaviti hladnjak i ventilator direktno na vrh CPU-a.
Uobičajeno, ovo se isporučuje uz kupovinu CPU-a.
Na raspolaganju su i druge naprednije opcije hlađenja, uključujući komplete za hlađenje vodom i jedinice za promjenu faze.
Kao što je gore pomenuto, svi procesori nemaju igle na svojim donjim stranama, ali u onima koji se rade, igle se lako savijaju. Budite pažljivi kada rukujete, posebno kada se montirate na matičnu ploču.

Brzina sata CPU-a

Brzina takta procesora je broj instrukcija koje može da obrađuje u bilo kojoj sekundi, mereno u gigahercima (GHz).
Na primer, CPU ima brzinu takta od 1 Hz ako može da obrađuje jedan komad instrukcija svake sekunde. Ekstrapolirajući ovo na primjer stvarnijeg svijeta: CPU sa brzinom takta od 3,0 GHz može procesirati 3 milijarde instrukcija svake sekunde.

CPU jezgra

Neki uređaji imaju jednostruki procesor, dok drugi mogu imati dvojezgarni (ili quad-core, itd.) Procesor. Kao što bi već moglo biti očigledno, imajući u vidu dva procesorska uređaja koji rade zajedno, CPU može istovremeno upravljati dvaput uputstvima svaki sekund, drastično poboljšavajući performanse.
Neki procesori mogu virtualizovati dve jezgre za svako fizičko jezgro koje je dostupno, poznato pod nazivom Hyper-Threading . irtualizing znači da CPU sa samo četiri jezgra može da funkcioniše kao da ima osam, uz dodatnu virtualne CPU jezgra nazivaju zasebne teme . Međutim, fizička jezgra radi bolje od virtuelnih .
Neke aplikacije mogu koristiti ono što se zove multithreading . Ako se nit razume kao jedan komad računarskog procesa, onda korištenje više niti u jednom CPU jezgru znači da se više instrukcija može shvatiti i obraditi odjednom.
Neki softver može iskoristiti ovu funkciju na više od jedne CPU jezgre, što znači da se još više instrukcija može obraditi istovremeno.

Primer: Intel Core i3 vs. i5 vs. i7

Da biste dobili konkretniji primer kako su neki procesori brži od drugih, pogledajte kako je Intel razvio svoje procesore.
Kao što biste verovatno osumnjičeni zbog njihovog imenovanja, Intel Core i7 čipovi će igrati bolje od i5 čipova, koji su bolji od i3 čipova. Zašto neko radi bolje ili lošije od drugih je malo složeniji ali ipak prilično lako razumljiv.
Intel Core i3 procesori su dvojezgreni procesori, dok su i5 i i7 čipovi quad-core.
Turbo Boost je karakteristika čipova i5 i i7 koja omogućava procesoru da povećava brzinu svog sata bazirane brzine od 3,0 GHz do 3,5 GHz, kad god je to potrebno. Intel Core i3 čipovi nemaju ovu mogućnost. Model procesora koji se završava u "K" može se overclockati , što znači da se ova dodatna brzina takta može prisiliti i koristiti stalno.
Hyper-Threading, kao što je već pomenuto, omogućuje obradu dve niti za svaki CPU jezgro. To znači da i3 procesori sa Hyper-Threading-om podržavaju samo četiri istovremena niti (budući da su dual-core procesori). Intel Core i5 procesori ne podržavaju Hyper-Threading, što znači da i oni mogu raditi sa četiri teme istovremeno. I7 procesori, međutim, podržavaju ovu tehnologiju, i stoga (što je quad-core) može obraditi 8 niti u isto vrijeme.
Zbog ograničenja snage inherentnih uređajima koji nemaju kontinuirano snabdevanje napajanjem (proizvodi bazirani na baterijama poput pametnih telefona, tableta itd.), Njihovi procesori - bez obzira da li su i3, i5 ili i7-različiti od desktopa Procesori u tome moraju naći ravnotežu između performansi i potrošnje energije.

Više informacija o procesorima

Ni brzina takta, niti jednostavno broj CPU jezgara, jedini faktor određuje da li je jedan CPU "bolji" od drugog. Često se najviše zavise od vrste softvera koji radi na računaru - drugim rečima, aplikacija koje će koristiti CPU.
Jedan procesor može imati nisku brzinu takta, ali je quad-core procesor, dok drugi ima visoku brzinu takta, ali je samo dual-core procesor. Odlučujući koji procesor bi nadmašio drugu, opet, zavisi u potpunosti od onoga za koji se CPU koristi.
Na primer, zahtevni program za uređivanje video zapisa koji najbolje funkcioniše na više CPU jezgara bolje će raditi na multikore procesoru sa niskim taktnim brzinama nego što bi to bilo na jednostrukom procesoru sa visokim brzinama takta. Svi softveri, igre i tako dalje ne mogu da iskoriste više od jedne ili dve jezgre, čineći više dostupnih CPU jezgara prilično beskorisnim.
Još jedna komponenta CPU-a je keš. CPU keš je kao privremeno mesto za držanje za najčešće korišćene podatke. Umesto da pozovete slučajnu pristupnu memoriju ( RAM ) za ove stavke, CPU određuje koje podatke, za koje se čini da se koriste, pretpostavljaju da ćete ga želeti nastaviti koristiti i čuvati u kešu. Keš je brži od korišćenja RAM-a jer je fizički deo procesora; Više keša znači više prostora za držanje takvih informacija.
Da li vaš računar može pokrenuti 32-bitni ili 64-bitni operativni sistem, zavisi od veličine jedinica podataka koje procesor može upravljati. Više memorije se može pristupiti istovremeno iu većim komponentama sa 64-bitnim procesorom od 32-bitne, zbog čega operativni sistemi i aplikacije koji su specifični za 64-bitni proces ne mogu raditi na 32-bitnom procesoru.
Možete videti detalje o CPU računara, zajedno sa drugim informacijama o hardveru, sa većinom ovih besplatnih informacionih alata .
Svaka matična ploča podržava samo određeni raspon tipova CPU-a, pa uvek proverite sa proizvođačem matične ploče pre nego što napravite kupovinu.

Nema komentara:

Objavi komentar