nedjelja, 27. kolovoza 2017.

Internet provajder usluga (ISP)





Vaš Internet provajder usluga (ISP) je kompanija kojoj plaćate naknadu za pristup internetu. Bez obzira na vrstu pristupa internetu (kablovski, DSL, dial-up), ISP vam ili vašom preduzeću pruža komad veće cevi za internet.
Svi internet povezani uređaji pokreću svaki zahtev preko svog ISP-a kako bi pristupili serverima za preuzimanje web stranica i datoteka, a sami serveri mogu samo te datoteke dostaviti putem svog ISP-a.
Primjeri nekih ISP-a uključuju AT & T, Comcast, Verizon, Cox, NetZero, među mnoge, mnoge druge. Oni se mogu direktno priključiti kući ili poslu ili bežično bežičnom putem putem satelita ili druge tehnologije.

Šta radi ISP?

Svi imamo neku vrstu uređaja u našem domu ili poslu koji nas povezuje na internet. Preko tog uređaja vaš telefon, laptop, desktop računar i drugi uređaji koji su sposobni za internet stižu do ostatka svijeta - i sve to radi preko različitih ISP-a.
Pogledajmo primer gde se Internet provajder nalazi u lancu događaja koji vam omogućava preuzimanje datoteka i otvaranje web stranica sa interneta ...
Recite da koristite laptop kod kuće da pristupite ovoj stranici na About.com . Vaš web pretraživač prvo koristi DNS servere koji se podešavaju na vašem uređaju da prevedu ime domena About.com " na odgovarajuću IP adresu s kojom je povezana (koja je adresa koja je postavljena za About.com , koja će se koristiti sa svojim ISP ).
IP adresu koju želite pristupiti se zatim šalje sa vašeg rutera vašem ISP-u, koji prosleđuje zahtjev ISP-u koji koristi About.com .
U ovom trenutku, About.com može poslati ovu  http://pcsupport.about.com/od/termsi/g/isp.htm datoteku ( HTM datoteku koja je ova stranica) natrag vlastitom ISP-u, koji prosleđuje Podatke na svoj kućni ruter i nazad na vaš laptop. 
Sve ovo se radi prilično brzo - obično u sekundama, što je zapravo prilično značajno. Ništa od toga ne bi bilo moguće osim ako i vaša kućna mreža i rad kompanije About.com imaju validnu javnu IP adresu koju dodeljuje ISP.
Isti koncept se odnosi na slanje i preuzimanje drugih datoteka kao što su video snimci, slike, dokumenti itd. Sve što preuzmete na mreži može se prenositi samo preko ISP-a.

Da li je Internet iskustva sa iskustvom u mreži ili ja?

Nema smisla proći kroz sve korake za rešavanje problema da biste popravili sopstvenu mrežu ako je vaš ISP onaj koji ima problem ... ali kako znate da li je vaša mreža ili Internet provajder usluga kriv?
Najjednostavnije ako ne možete otvoriti web stranicu je pokušati drugačije. Ako druge web stranice funkcionišu u redu, onda očigledno nije vaš računar niti vaš ISP koji ima probleme - to je ili web server koji širi web lokaciju ili Internet provajder koji veb lokacija koristi za isporučivanje web stranice. Ništa ne možete učiniti, ali sačekati da ih riješe.
Ako nijedna veb lokacija koju pokušavate ne radi onda je prvo što treba da uradite je da otvorite veb lokaciju na drugom računaru ili uređaju u vašoj mreži, jer pitanje nije jasno da su svi oni ISP-ovi i web serveri krivi.
Dakle, ako vaša radna površina ne prikazuje Googleovu veb lokaciju, probajte je na vašem laptopu ili telefonu (ali se pobrinite da ste povezani sa Wifi). Ako ne možete replicirati problem na tim uređajima onda problem mora biti sa radnom površinom.
Ako je samo radna površina odgovorna za to da ne možete da učitate bilo koju veb lokaciju, pokušajte ponovo pokrenuti računar . Ako to ne reši, možda ćete morati promijeniti postavke DNS servera .
Međutim, ako nijedan od vaših uređaja ne može otvoriti web lokaciju, trebali biste ponovo pokrenuti svoj ruter ili modem . Ovo obično rješava te vrste problema na mreži. Ako se problem nastavi, obratite se svom ISP-u radi dodatnih informacija.
Moguće su da sami prolaze kroz probleme ili su isključili pristup internetu iz drugog razloga.
Savet:  Ako je ISP za vašu kućnu mrežu iz bilo kog razloga, uvek možete da isključite Wifi na telefonu da biste započeli korišćenje plana podataka mobilnog telefona. Ovo samo prebacuje vaš telefon na korišćenje jednog ISP-a za korišćenje drugog, što je jedan od načina za pristup internetu ako je vaš kućni Internet provajder opao.

Kako sakriti Internet saobraćaj od ISP-a

S obzirom da pružaoci Internet usluga pružaju put za sav vaš internet promet, moguće je da mogu pratiti ili prijaviti svoje internet aktivnosti. Ako je ovo zabrinut za vas, jedan popularan način da izbegnete ovo što ste uradili jeste da koristite VPN (Virtual Private Network).
U osnovi, VPN obezbeđuje šifrovani tunel sa vašeg uređaja,  preko svog ISP-a ,  drugom  ISP-u, koji efikasno sakriva sve vaše saobraćaja od direktnog ISP-a i umjesto toga omogućava VPN uslugu koju koristite da vidite ceo vaš saobraćaj (koji oni obično ne Monitor ili dnevnik).
Možete pročitati više o VPN u sekciji "Skrivanje Vaša javna IP adresa"  ovdje .

Više informacija o ISP-ima

Jedan test internet brzine mogu vam pokazati brzinu ste trenutno dobiti od svog ISP-a. Ako se ova brzina razlikuje od onoga za koju plaćate, možda ćete kontaktirati svog ISP-a i pokazati im vaše rezultate.
Ko je moj ISP?  Je veb lokacija na kojoj se prikazuje Internet provajder koji koristite.
Većina ISP-a daje potrošačima uvek dinamične IP adrese , ali preduzeća koja poslužuju veb lokacije obično se pretvaraju sa statičkom IP adresom koja se ne menja.
Neke specifične vrste ISP-a uključuju hosting ISP-a, poput onih koje jednostavno hostuju e-poštu ili online skladištenje i besplatne ili neprofitne internetske provajdere (ponekad zvane besplatne mreže), koje omogućavaju pristup internetu besplatno, ali obično sa oglasima.

Nema komentara:

Objavi komentar