nedjelja, 27. kolovoza 2017.

Šta je Random Access Memory (RAM)?




Random Access Memory ili RAM (izgovarano kao RAM ) je fizički hardver unutar računara koji privremeno skladišti podatke, služi kao "radna" memorija računara.
Dodatni RAM omogućava računaru da radi istovremeno sa više informacija, što obično ima dramatičan efekat na ukupne performanse sistema.
Neki popularni proizvođači RAM-a uključuju Kingston , PNY , Crucial Technology i Corsair .
Napomena: RAM je poznat i kao glavna memorija , interna memorija , primarna memorija , primarna memorija , memorija "stick" i RAM "stick" .

Vaš računar treba brzo koristiti podatke

Jednostavno rečeno, svrha RAM-a je omogućiti brz pristup čitanju i pisanju uređaja za skladištenje. Vaš računar koristi RAM za učitavanje podataka jer je mnogo brži od pokretanja istih podataka direktno sa čvrstog diska .
Pomislite na RAM kao pisarnicu. Desk koristi se za brzi pristup važnim dokumentima, alatima za pisanje i drugim predmetima koji su vam trenutno potrebni Bez stola držali biste sve što je bilo u fijokama i podnimama, što znači da će vam trebati mnogo duže da obavljate svoje svakodnevne zadatke, jer biste morali stalno doći do ovih odeljka za odlaganje kako biste dobili ono što vam treba, a potom provodite dodatno vrijeme Odnesi ih.
Slično tome, svi podaci koje aktivno koristite na računaru (ili pametni telefon, tablet, itd.) Privremeno se čuvaju u RAM-u.
Ovaj tip memorije, poput stola u analogiji, omogućava mnogo brže vreme čitanja / pisanja nego korištenje čvrstog diska. Većina čvrstih diskova znatno je sporije od RAM-a zbog fizičkih ograničenja kao što je brzina rotacije.

RAM radi sa vašim čvrstim diskom (ali to su različite stvari)

RAM se tipično naziva jednostavno kao "memorija", iako u računaru postoje i druge vrste memorije.
RAM, koji je u fokusu ovog članka, nema nikakve veze sa količinom memorije čvrstog diska, iako se ova dva često pogrešno zamjenjuju jedni s drugima u razgovorima. Na primer, 1 GB memorije (RAM) nije isto što i 1 GB prostora na čvrstom disku.
Za razliku od čvrstog diska koji se može isključiti i ponovo uključiti bez gubitka podataka, sadržaj RAM-a se uvek briše kada se računar isključi. Zbog toga nijedan od vaših programa ili datoteka nije otvoren kada ponovo uključite računar.
Jedan način računara koji se kreću oko ovog ograničenja je da vaš računar prebacite u režim hibernacije. Hibernacija računara samo kopira sadržaj RAM-a na čvrsti disk kada se računar isključi i zatim kopira nazad u tRAM kada se ponovo uključi.
Svaka matična ploča podržava samo određeni raspon tipova memorije u određenim kombinacijama, tako da uvek proverite sa proizvođačem matične ploče pre nego što napravite kupovinu.

RAM na vašem računaru podseća na ruler ili "štapić"

Standardni "modul" ili "štap" desktop memorije je dugačak, tanak komad hardvera koji podseća na kratak ruler. Na dnu memorijskog modula nalazi se jedna ili više urezaka za vođenje odgovarajuće instalacije i obloženi su brojnim, obično pozlaćenim konektorima.
Memorija je instalirana u slotovima memorijskih modula koji se nalaze na matičnoj ploči . Ovi ležišta su lako naći - samo potražite male šarke koje zaključavaju RAM memoriju na svom mestu, koje se nalaze na obe strane slota veličine slične veličine na matičnoj ploči.
Važno: Možda će se trebati instalirati određene veličine modula u određenim slotovima, pa uvek proverite sa proizvođačem matične ploče pre kupovine ili instalacije!
Memorijski moduli dolaze u različitim kapacitetima i varijacijama. Moderni memorijski moduli mogu se kupiti u 256 MB, 512 MB, 1 GB, 2 GB, 4 GB i 8 GB. Neki primjeri različitih vrsta memorijskih modula uključuju DIMM, RIMM, SIMM, SO-DIMM i SO-RIMM.

Koliko RAM-a vam je potrebno?

Kao i kod CPU-a i čvrstog diska, količina memorije koja vam je potrebna za računar zavisi isključivo od onoga što koristite ili planiraju da koristi vaš računar.
Na primjer, ako kupujete računar za teške igrice, onda ćete želeti dovoljno RAM-a da biste podržali glatku igru. Imajući samo 2 GB RAM-a dostupnog za igru ​​koja preporučuje najmanje 4 GB, rezultiraće vrlo sporim performansama ako ne i totalna nemogućnost igranja igara.
Na drugom kraju spektra, ako koristite računar radi lakog pretraživanja interneta i video streaminga, igara, intenzivnih aplikacija, itd., Lako biste mogli da se izvučete sa manje memorije.
Isto važi i za aplikacije za uređivanje videa, za programe koji su teški za 3D grafiku itd. Obično možete saznati pre nego što kupite računar koliko će RAM-a biti potreban određeni program ili igra.
Bilo bi teško naći novu radnu površinu, laptop ili čak tabletu koja dolazi sa unapred instaliranom memorijom od 2 do 4 GB. Osim ako nemate specifičnu svrhu za vaš računar, osim redovnog prenosa video zapisa, pretraživanja putem Interneta i korišćenja normalne aplikacije, verovatno ne morate kupiti računar koji ima više RAM-a od toga.

Rešavanje problema sa RAM-om

Prva stvar koju treba da uradite ako sumnjate u problem sa jednim ili više štapova RAM-a je da ponovo zamenite memorijske module . Ako jedan od RAM memorijskih palica nije bio sigurno umetnut u svoj slot na matičnoj ploči, moguće je da čak i mala gama može da je izbaci iz mesta i izazove probleme sa memorijom koje niste imali ranije.
Ako ponovno postavljanje memorije ne poboljša simptome, preporučujem korišćenje jednog od ovih besplatnih programa za testiranje memorije . Kako oni rade izvan operativnog sistema , rade sa bilo kojim PC računarima - Windows, Mac, Linux, itd.
Vaša najbolja opcija je zamena memorije na računaru ako neko od ovih alata identifikuje problem, bez obzira koliko je mali.

Napredne informacije o RAM-u

Iako je RAM objašnjen kao nestabilno pamćenje u kontekstu ove web lokacije (u odnosu na unutrašnju računarsku memoriju), RAM također postoji u ne-promenljivom, neizmenljivom obliku zvanom pamćenje samo za čitanje (ROM). Flash diskovi i SSD uređaji, na primjer, su varijante ROM-a koji zadržavaju svoje podatke čak i bez napajanja, ali se mogu promijeniti.
Dva glavna tipa RAM-a su statička RAM (SRAM) i dinamička RAM memorija (DRAM). Oba tipa su nestabilna. SRAM je brži, ali je skuplji za proizvodnju nego DRAM-a, zbog čega je DRAM prevladao na današnjim uređajima. Međutim, SRAM se ponekad viđa u malim dozama u različitim internim računarskim delovima, kao kod CPU-a i kao keš memorije čvrstog diska.
Neki softver, poput SoftPerfect RAM Disk-a , može stvoriti ono što se zove RAM disk , što je u suštini tvrdi disk koji postoji unutar RAM-a. Podaci mogu biti sačuvani i otvoreni od ovog novog diska, kao da je to bio bilo koji drugi, ali su vremena čitanja / pisanja mnogo brže od korišćenja regularnog čvrstog diska jer je RAM mnogo brži.
Neki operativni sistemi mogu koristiti ono što se zove virtuelna memorija , što je suprotno od RAM-a. Ovo je funkcija koja izdvaja prostor na čvrstom disku za upotrebu kao RAM. Dok to može povećati ukupnu raspoloživu memoriju za aplikacije i druge namene, to može negativno uticati na performanse sistema zbog činjenice da su čvrsti diskovi spori od RAM memorije.

Nema komentara:

Objavi komentar