nedjelja, 27. kolovoza 2017.

Šta je javna IP adresa?




Javna IP adresa je IP adresa koju vaš kućni ili poslovni ruter prima od vašeg ISP-a . Javne IP adrese su potrebne za bilo koji javno dostupni hardver za mrežu , kao što je vaš kućni ruter, kao i za servere koji hostuju veb lokacije.
Javne IP adrese su ono što razlikuje sve uređaje koji su uključeni u javni internet. Svaki uređaj koji pristupa internetu koristi jedinstvenu IP adresu.
Zapravo, javna IP adresa se ponekad naziva Internet IP .
To je adresa koju svaki provajder Internet usluga koristi za prosljeđivanje internet zahtjeva određenom domu ili poslu, slično kao kako vozilo za isporuku koristi vašu fizičku adresu za prosljeđivanje paketa u vašu kuću.
Zamislite svoju javnu IP adresu kao i svaku drugu adresu koju imate. Na primer, vaša adresa e-pošte i vaša matična adresa su potpuno jedinstveni za vas, zbog čega slanje pošte na te adrese osigurava da oni stvarno dođu do vas, a ne nekog drugog.
Ista ekskluzivnost se primenjuje na vašu IP adresu, tako da se vaši digitalni zahtevi šalju na vašu mrežu ... a ne na nečiju drugu.

Privatno protiv javnih IP adresa

privatne IP adresa je, u većini načina, isto kao javnu IP adresu. To je jedinstveni identifikator za sve uređaje iza rutera ili drugog uređaja koji služi za IP adrese.
Međutim, za razliku od javnih IP adresa, uređaji u vašem domu mogu imati iste privatne IP adrese kao i uređaji vašeg komšija ili bilo koga drugog širom svijeta.
To je zato što privatne adrese nisu rutabilne - hardverski uređaji na Internetu su programirani tako da sprečavaju uređaje sa privatnom IP adresom da komuniciraju direktno sa bilo kojim drugim IP-om izvan rutera sa kojim su spojeni.
Pošto su ove privatne adrese uzdržane od pristupanja Internetu, potrebna vam je adresa koja može stići do ostatka svijeta, zbog čega je potrebna javna IP adresa.
Ova vrsta podešavanja omogućava svim uređajima u vašoj matičnoj mreži da prenose informacije između vašeg rutera i ISP-a koristeći samo jednu adresu (javnu IP adresu).
Drugi način gledanja na ovo je razmišljanje o usmerivaču u vašem domu kao vašog Internet provajdera. Dok vaš ruter služi privatnim IP adresama uređajima koji su privatno povezani iza vašeg rutera, vaš ISP isporučuje javne IP adrese uređajima koji su javno povezani sa Internetom.
I privatna i javna adresa koriste se za komunikaciju, ali opseg toga komunikacije je ograničen na osnovu adrese koja se koristi.
Kada pokušate da otvorite veb lokaciju sa vašeg računara, zahtev se šalje sa vašeg računara na svoj ruter kao privatna IP adresa, nakon čega vaš ruter traži od vašeg Internet provajdera koristeći javnu IP adresu dodeljenu vašoj mreži. Kada je zahtev napravljen, operacije se obrće - ISP šalje adresu web stranice na svoj ruter, koji prosleđuje adresu na računar koji ga je tražio.

Opseg javnih IP adresa

Određene IP adrese su rezervisane za javnu upotrebu, a druge za privatnu upotrebu. To čini privatne IP adrese koje ne mogu da dođu do javnog interneta - jer čak ni oni nisu u stanju da komuniciraju pravilno, osim ako ne postoje iza rutera.
Sljedeće opsege rezerviše autoritet za dodelu internetskih brojeva (IANA) za privatne IP adrese:
  • 10.0.0.0 do 10.255.255.255
  • 172.16.0.0 do 172.31.255.255
  • 192.168.0.0 do 192.168.255.255
Isključujući gore navedene adrese, javne IP adrese se kreću od "1 ..." do "191 ...".
Sve adrese "192 ..." nisu registrovane javno, što znači da se mogu koristiti samo iza rutera kao privatne IP adrese. Ova opseg je tamo gde većina privatnih IP adresa pada, zbog čega je podrazumevana IP adresa za većinu Linksys , D-Link , Cisco i NETGEAR rutera IP adresa unutar ovog skupa.

Kako pronaći svoju javnu IP adresu

Ne morate znati vašu javnu IP adresu većinu vremena, ali postoje situacije kada je to važno ili čak i potrebno, kao kada vam je potrebno da pristupite svojoj mreži ili računaru u njemu, od kuće ili od kuće Poslovanje.
Najosnovniji primjer bi bio kada koristite program daljinskog pristupa . Tako, na primer, ako ste u svojoj hotelskoj sobi u Šangaju, ali u svom stanu u Denveru morate da "odvojite" računar kod kuće, moraćete da znate internet pristupačnu IP adresu (javnost IP adresa koju koristi vaš kućni ruter) tako da možete uputiti taj softver da se poveže sa pravim mestom.
Iznenađujuće je lako pronaći vašu javnu IP adresu. Iako postoji mnogo načina da to uradite, samo otvorite jednu od ovih veb lokacija na pametnom telefonu, laptopu, radnoj površini ili bilo kom drugom uređaju koji koristi web pregledač: IP Chicken , WhatsMyIP.org , Who.is , WhatIsMyPublicIP.com ili WhatIsMyIPAddress .com .
Iako to nije baš jednostavno kao korišćenje web stranice, obično možete pronaći i vašu javnu IP adresu preko stranice administracije vašeg rutera. Ako ne znate šta daje, to je obično IP adresu default gateway-a .
Ulov? Morate to uraditi sa vašeg kućnog računara . Ako ste već odsutni, moraćete imati prijatelja ili saradnika to uraditi za vas. Možete koristiti i DDNS uslugu, od kojih su neki čak i besplatni. Ne-IP  je jedan primer, ali postoje i drugi.

Zašto se javna IP adresa menja

Većina javnih IP adresa se menja i relativno često. Svaka vrsta IP adrese koja se menja naziva se dinamička IP adresa .
Nazad kada su dobavljači usluga bili nova stvar, korisnici bi se povezali na internet samo kratko vreme, a zatim prekinuli vezu. IP adresa koja je koristila jedan klijent bi tada bila otvorena za korišćenje od strane druge koja je bila potrebna za povezivanje na internet.
Ovakav način dodjele IP adresa značio je da ISP ne bi trebao kupiti ovako veliki broj njih. Ovaj opšti proces je i danas u upotrebi iako je većina nas uvijek povezana na internet.
Međutim, većina mreža koje hostuju veb lokacije imaju statičke IP adrese zato što žele osigurati da korisnici mogu imati stalan pristup svom serveru. Imati IP adresu koja bi promenila bi porazila svrhu, pošto bi  DNS zapisi trebali biti ažurirani nakon promjene IP-a, što može dovesti do neželjenog zastoja.
Domaćim mrežama, s druge strane, gotovo uvek se dodeljuju dinamičke IP adrese iz suprotnog razloga. Ako je ISP davao vašoj mreži neizmenljivu adresu, verovatno će biti zloupotrebljena od strane klijenata koji hostuju veb lokacije od kuće. Ovo je jedan od razloga zašto je statična IP adresa skuplja od dinamičke IP adrese. DDNS usluge, koje sam ranije pomenuo, su put oko ovoga ... do određenog stepena.
Još jedan razlog zbog kojih većina mreža ima javne IP adrese koje se menjaju zato što statičke IP adrese zahtevaju više upravljanja, i stoga obično koštaju više za kupca nego za dinamičnu.
Na primer, ako biste se preselili na novu lokaciju nekoliko milja daleko, ali koristite isti ISP, dodavanje dinamičke IP adrese bi jednostavno značilo da biste dobili drugu IP adresu koja je dostupna iz grupe adresa. Mreže koje koriste statičke adrese morale bi da budu ponovo konfigurisane da se primenjuju na njihovu novu lokaciju.

Sakrivanje vaše javne IP adrese

Ne možete sakriti vašu javnu IP adresu od svog ISP-a, jer svi vaši saobraćaj moraju da se kreću kroz njih pre nego što dođu do bilo čega drugog na internetu. Međutim, možete sakriti vašu IP adresu sa web stranica koje posjećujete, kao i šifriranje svih prenosa podataka (sakrivajući se saobraćaj  od vašeg Internet provajdera), tako što ćete prvo filtrirati sve svoje podatke putem virtuelne privatne mreže (VPN).
Recimo, na primer, da ste hteli da vaša IP adresa bude sakrivena od Google.com . Obično, prilikom pristupanja Google-ovoj web lokaciji, oni će moći da vide da je vaša specifična javna IP adresa zatražila da pregledaju svoju web stranicu. Brzo pretraživanje na jednom od veb lokacija za pronalaženje IP-a sa gornje strane će im reći ko je vaš ISP. Pošto vaš ISP zna koji su vam IP adrese dodijeljeni, konkretno, to znači da bi vaša poseta Google mogla biti direktno vezana za vas.
Korišćenjem VPN servisa dodaje se drugi ISP na kraju vašeg zahteva, pre nego što otvorite Googleovu veb lokaciju.
Kada se jednom povežete sa VPN-om, dođe do istog procesa kao što je gore navedeno, samo ovaj put, umesto da Google vidi IP adresu koju vam je dodelio ISP, videće IP adresu koju je dodelio VPN .
Dakle, ako bi Google želeo da vas identifikuje, morali bi da zahtevaju te informacije iz VPN servisa umesto svog ISP-a, jer opet, to je IP adresa koju su videli kako pristupe njihovoj web lokaciji.
U ovom trenutku, vaša anonimnost zavisi od toga da li je VPN usluga spremna da odustane od vaše IP adrese, što naravno otkriva vaš identitet. Razlika između većine ISP-a i većine VPN usluga jeste to što će ISP-u verovatnije biti potrebno da se odrekne ko je to pristupilo veb lokaciji, dok VPN ponekad postoje u zemljama koje nemaju takvu obavezu.
Postoji puno besplatnih i plaćenih VPN usluga koje svi nude različite funkcije. Tražiti onaj koji nikada ne čuva dnevnike saobraćaja može biti dobar početak ako ste zabrinuti da vaš ISP špijunira nad tobom.
Nekoliko besplatnih VPN usluga uključuje FreeVPN.me , CyberGhost , Hideman i Faceless.ME .

Više informacija o javnim IP adresama

Ruterima se dodjeljuje jedna privatna adresa koja se zove IP adresa privremene gateway-a . Na sličan način vašoj mreži koja ima jednu IP adresu koja komunicira sa javnim internetom, vaš ruter ima jednu IP adresu koja komunicira sa drugim privatnim mrežama.
Iako je tačno da autoritet za rezervisanje IP adresa zasniva se na IANI, oni nisu neka vrsta centralnog izvora za sve internetske saobraćaja. Ako spoljašnji uređaj krši vašu mrežu, on nema nikakve veze sa IANA.

1 komentar: