nedjelja, 27. kolovoza 2017.

Matične ploče, sistemske ploče i matične ploče




Matična ploča služi za povezivanje svih dijelova računara zajedno. Je CPU , memorijahard diskova i drugih luka i kartice za proširenje sve spojiti na matičnu ploču direktno ili preko kablova.
Matična ploča je dio računara hardvera koji se može posmatrati kao "kičma" na PC-u, ili prikladnije kao "majka" koja drži sve dijelove zajedno.
Telefonima, tabletima i drugim malim uređaji imaju matične ploče previše, ali oni često nazivaju logika ploče umjesto.
Njihove komponente su obično zalemljeni direktno na ploču radi uštede prostora, što znači da nema utora za proširenje za nadogradnju, kao što vidite na desktop računarima.
IBM Personal Computer koji je objavljen 1981. godine smatra se prvom računarskom matičnom pločom (u to doba se zvala "planarna").
Popularni proizvođači matičnih ploča uključuju ASUS , AOpen , Intel , ABIT , MSI , Gigabyte i Biostar .
Napomena: Matična ploča računara je poznata i kao matična ploča , mobo(skraćenica), MB (skraćenica), sistemska ploča, baseboard i čak i logička ploča . Ekspanzione table koje se koriste u nekim starijim sistemima nazivaju se ćerkama.

Komponente matične ploče

Sve iza kućišta računara je na neki način povezano na matičnu ploču, tako da svi delovi mogu komunicirati jedni sa drugima.
Ovo uključuje video kartice , zvučne kartice , čvrste diskove, optičke diskove , CPU, RAM memorije, USB portove, napajanje itd.
Na matičnoj ploči nalaze se i proširenja, jumperi , kondenzatori, napajanje uređaja i data veze, ventilatori, hladnjaci i rupe za vijke.

Važne činjenice o matičnoj ploči

Desktop matične ploče, kućišta i napojni uređaji svi dolaze u različitim veličinama nazvanim faktorima oblika . Sva tri moraju biti kompatibilna kako bi ispravno radili zajedno.
Matične ploče variraju u velikoj mjeri u odnosu na vrste komponenti koje podržavaju. Na primjer, svaka matična ploča podržava jedan tip CPU-a i kratku listu tipova memorije. Pored toga, neke video kartice, čvrsti diskovi i druge periferije možda nisu kompatibilni. Proizvođač matične ploče bi trebao pružiti jasna uputstva o kompatibilnosti komponenti.
Kod prenosnih računara i tableta, a sve više u desktopu, matična ploča često sadrži funkcije video kartice i zvučne kartice. Ovo pomaže da ove vrste računara budu male veličine. Međutim, on takođe sprečava nadograđivanje tih ugrađenih komponenti.
Loši mehanizmi hlađenja na mjestu matične ploče mogu oštetiti hardver koji je povezan sa njim. Zbog toga se visokokvalitetni uređaji, kao što su CPU i high-end video kartice, obično hlade hladnjakom, a integrirani senzori se često koriste za detekciju temperature i komunikaciju sa BIOS-om ili operativnim sistemom kako bi se regulisala brzina ventilatora.
Uređajima koji su povezani na matičnu ploču često su potrebni drajveri uređaja kako bi ih radili sa operativnim sistemom. Pogledajte kako da ažurirate upravljačke programe u operativnom sistemu Windows ako vam je potrebna pomoć.

Fizički opis matične ploče

Na radnoj površini, matična ploča je montirana unutar kućišta , nasuprot najlakše dostupne strane.
Čvrsto je pričvršćen malim vijcima kroz prethodno izbušene rupe.
Prednja strana matične ploče sadrži portove na koje se povezuju sve unutrašnje komponente. Jedan priključak / priključak ima CPU. Višestruki slotovi omogućavaju priključivanje jednog ili više memorijskih modula. Ostali portovi se nalaze na matičnoj ploči, a oni omogućavaju povezivanje hard diska i optičke disk jedinice (i floppy disk jedinice ako postoje) za povezivanje pomoću data kablova.
Male žice sa prednje strane kućišta računara povezuju se na matičnu ploču kako bi omogućile funkcionisanje napajanja, resetovanja i LED svjetla. Snaga iz napajanja se isporučuje na matičnu ploču pomoću specijalno dizajniranog porta.
Takođe na prednjoj strani matične ploče nalaze se brojni priključci za periferne kartice. Ovi slotovi su gde je većina video kartica, zvučnih kartica i drugih kartica za proširenje povezana na matičnu ploču.
Na levoj strani matične ploče (strana koja se suočava sa zadnjim delom kućišta) su brojni portovi. Ovi portovi omogućavaju većini spoljnih uređaja računara da se povezuju, kao što su monitor , tastatura , miš , zvučnici, mrežni kabl i još mnogo toga.
Sve moderne matične ploče takođe uključuju USB portove i sve druge portove kao što su HDMI i FireWire, koji omogućavaju kompatibilnim uređajima da se povežu sa vašim računarom kada vam trebaju - uređaji kao što su digitalni fotoaparati, štampači itd.
Radna ploča i kućište su dizajnirani tako da se, kada se koriste periferne kartice, strane kartica uklapaju izvan zadnjeg kraja, čineći njihove portove dostupnim za upotrebu.

Nema komentara:

Objavi komentar